متن شبهه👇

استاد اسلامی سازی دانش درست است یا نادرست؟ اسلامی سازی دانش با آیات و روایات باعث محدود کردن پیشرفت علوم نیست؟
این که رهبری میگویند علوم انسانی غربی است و باید اسلامی شود یعنی چه؟ آیا علوم تجربی هم شامل این اسلامی سازی میشود؟

پاسخ شبهه👇

🔸این سوالی که شما پرسیدید یک سوال خیلی مفصلی هست و با چند دقیقه جواب دادن …

☝️🏻اسلامی سازی به این معنا نیست که ما از علوم غربی استفاده نکنیم. خود رهبری هم فرمودند غربی ها چیزهای خوب هم دارند، پس این به این معنا نیست که کلا بخواهیم علوم غربی را کنار بگذاریم.

📚اما یکسری موارد مثلا مثل فلسفه، شما وقتی بخواهی فلسفه رو نگاه بکنی، مثلا فلسفه افلاطون رو مطالب الحادی و کفر رو هم داره، شما اون مطالب رو کنار بگذارید برمبنای دین نگاه بکنید. یا حرفهای دانشمندان خارجی حرف های غلطشان رو کنار بگذارید اگر برمبنای دین اسلام جور در نمیاد و بقیه حرفهای خوب رو استفاده بکنید. اسلامی سازی به این معنا نیست که شما کلا علوم غربی رو کنار بگذارید، این اصلا به این معنا نیست!

👈🏻بلکه اساس و بنیان کار بر این است، بسیاری از علوم‌ غربی برمبنای امانیسم هست، برمبنای انسان خداییه. بعضیاشون جدیدا اقتصادشون بر مبنای لیبراله یعنی برمبنای تک محوری و سود فردی، نه سود اجتماعی! خُب این علوم با این نوع مبنا به درد ما نمیخورد، از این نظر باید بیاییم اقتصادمون رو اسلامی کنیم. البته اقتصاد اسلامی به این معنا نیست که از نظریه های غربی استفاده نکنیم، اساسش رو برمبنای اسلام بگذار و از نظرات اونها هم تا جایی که مخالف اسلام نیست میتونیم استفاده کنیم.

بازگشت به لیست شبهات

پاسخ دهنده: احسان عبادی

پاسخ دهنده: احسان عبادی

جزو اساتید مهدویت ، پژوهشگر تاریخ و محقق، مولف کتاب و سخنران کشوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی به شبهات
عنوان
شبهه

اسلامی سازی دانش

نظرسنجی
جدیدترین شبهات